درمانگر زخم
درمان پینه و ترک پا
درمان پینه و ترک پا
درمان پینه و ترک پا

اطلاعاتی در مورد درمان پینه و ترک پا

برخی اوقات ممکن است به دلایل مختلف افراد عوارض پوستی ساده را در نواحی مختلف بدن تجربه نمایند، که معمولاً خطرناک نبوده و با روش‌ های بسیار ساده از بین می روند.

یکی از شایع‌ ترین مشکلاتی که برای پوست های مختلف به وجود می‌ آید، پینه و یا ترک پا می باشد. معمولا پینه در نواحی مختلف پوست دست، پا، پیشانی و زانو بروز پیدا می‌ کند و بر اثر کار زیاد و ساییدگی زیاد پوست، پینه در نواحی مختلف بدن بصورت لایه پوستی سفت و کمی برجسته نمایان میشود.

توجه داشته باشید که به وجود آمدن پینه بر روی پوست بر اثر سایش و فشار هرگز خطرناک نبوده و زیان‌ های مختلف را برای افراد به همراه ندارد، اما باید بدانید که اگر پینه ها کهنه شوند و ضخامت آنها بیشتر شود، می‌ توانند باعث بروز زخم های مختلف شده و به دنبال آن عفونت در نواحی مختلف پوست به وجود می آید.

از طرف دیگر ترک‌ پا در بین بسیاری از افراد عارضه ای شایع می باشد. با شروع فصول گرم سال افراد تمایل دارند از کفش‌ های تابستانی و یا انواع صندل ها استفاده کنند، که معمولاً بر ایجاد ترک نقش موثری ایفا می‌ کنند، زیرا عدم استفاده از کرم‌ های مرطوب‌ کننده و نپوشیدن جوراب می تواند باعث از دست رفتن رطوبت پا شود و پوست در معرض آلودگی هوا و خشکی قرار می گیرد.

قطعاً پا با درصد های مختلف دچار ترک های پوستی میشود، اگر ترک های پوستی و پینه ها، لایه های نازکی داشته باشند با روش های خانگی هم درمان میشوند اما اگر ضخامت آنها بیشتر شود، بهتر است که برای درمان به پزشک مراجعه کرده و به پیشنهاد پزشک مربوطه از کرم های رفع پینه و رفع ترک پا استفاده کنید.

راه حل های ساده برای درمان پینه و ترک پا

راه حل های ساده برای درمان پینه و ترک پا
راه حل های ساده برای درمان پینه و ترک پا

یکی از ساده ترین راه هایی که می توانید پینه های به وجود آمده در نواحی مختلف پا را از بین ببرید، این است که طبق برنامه‌ ای منظم و به صورت پیوسته طی مدت زمان مشخصی هر روز پاهای خود را در آب گرم قرار دهید و اجازه دهید که پای شما و پوستتان آب را به خود کشیده و لطافت خود را به دست آورد، با ادامه چنین روندی می توانید با استفاده از آب گرم و مقداری صابون ملایم به برداشتن لایه های مرده پوست خود کمک شایانی نمایید.

بهتر است بدانید که آب داغ می تواند در چنین فرآیندی آسیب‌ های بیشتری به پای شما وارد کند و باعث ایجاد ترک های پوستی شود.

لازم است بدانید که شستشوی مداوم پا با انواع شوینده های ملایم به طور مرتب باعث میشود که پینه ها و ترک های پوستی به مرور زمان از بین بروند.

اما اگر با مشکلاتی همچون دیابت سروکار دارید، بهتر است که پس از استفاده از آب گرم و صابون، با لوسیون و یا روغن بچه نواحی که شست و شو داده اید را مرطوب کنید، زیرا خشکی پا می تواند باعث بروز ریز زخم‌ هایی شود که برای افراد دیابتی مشکلات بزرگی به همراه دارند.

اگر پینه ها و ترک ها، لایه ضخیمی از پوست پای شما را در بر می‌ گیرند، یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای بر طرف کردن آنها استفاده از سوهان و یا سنگ پا می باشد.

بعد از اینکه پای شما کمی با آب گرم خیس خورد، در حمام می توانید به واسطه سوهان و سنگ پا اقدام به برداشتن پوست های مرده نمایید.

درمان پینه و ترک پا
درمان پینه و ترک پا

پیش از استفاده از سنگ پا و یا سوهان، پا را در آب گرم قرار دهید و اجازه دهید پای شما نیز کمی خیس بخورند.

بهتر است بدانید تا زمانی که پینه ها کاملاً خیس نخورده اند، می‌ توانید آنها را به راحتی برطرف کنید اما باید بدانید که پینه ها و ترک پا را به صورت خشک نمی توانید با استفاده از سوهان و یا سنگ پا برطرف سازید.

اگر پینه ها و ترک ها بر روی پای شما ظاهری آزار دهنده و نازیبا را به وجود آورده‌ اند، شما می توانید در فواصل زمانی معین شده از لایه بردار های پوستی استفاده کنید و طی چند جلسه می توانید اقدام به درمان پینه و ترک پا نمایید.

توجه داشته باشید که استفاده از هر نوع وسیله که باعث خشکی پوست در نواحی مختلف به ویژه پا شود، می تواند برای افراد دیابتی خطرناک باشد، با این حال بهتر است که پس از انجام روش های مختلف برای درمان پینه و ترک پا، از کرم های مرطوب‌ کننده و کم‌ چرب استفاده نمایند.

از دیگر راه حل های ساده برای جلوگیری از بروز پینه و ترک پا، استفاده از جوراب می باشد.

.اگر شما هنگام پوشیدن انواع کفش و صندل از جوراب استفاده کنید، رطوبت پای شما حفظ میشود و از ساییدگی پوست به دیگر سطوح جلوگیری خواهید کرد.

اما اگر باز هم دچار آسیب های پوستی مانند ترک پا می شوید بهتر است جوراب های خود را مرتبا مورد شستشو قرار دهید تا در صورت بروز هرگونه زخم یا آسیب، پای شما عفونت نکند.

چند راه حل مناسب برای پیشگیری از بروز پینه و ترک پا

درمان پینه و ترک پا
درمان پینه و ترک پا

برخی اوقات ممکن است افراد به دلیل ناهنجاری‌ هایی که در ناحیه پا دارند، بیش از دیگر افراد در معرض مشکلاتی مانند پینه پا و ترک های پوستی شدید قرار بگیرند.

پزشکان و متخصصان با بررسی بیشتر می‌ توانند به افراد توصیه کنند که از کفی های مخصوص استفاده کنند.

کفی ها به ‌گونه‌ ای طراحی میشوند تا برای زمانی که شما از انواع کفش استفاده می کنید، کاربرد داشته باشند، و می‌ توانند با بر طرف‌ کردن ناهنجاری‌ های پا احتمال بروز انواع پینه را کاهش دهند.

در هر صورت اگر شما هم در شمار کسانی قرار دارید که با ساده‌ ترین راه‌ ها مستعد بروز پینه در نواحی مختلف پا هستید، به شما توصیه می کنیم که ابتدا به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم از کفی های مخصوص و طبی استفاده کنید.

یکی از مهم ترین دلایلی که بر بروز پینه پا و ترک های پوستی تاثیر شایانی دارد، پوشیدن کفش های نامناسب می باشد. اگر تمایل دارید که هرگز پای شما با مشکلاتی همچون پینه پا درگیر نشود، بهتر است که همواره کفش های مناسب برای خود انتخاب نمایید، با این روش هرگز درگیر درمان پینه و ترک پا نخواهید شد.

از دیگر عوامل شایع که می‌ تواند در به وجود آمدن پینه ها نقش موثری ایفا کند، مرطوب نگه داشتن پا می باشد. برخی افراد ممکن است به صورت ژنتیکی و یا ساختار بدنی خود پا های مرطوب داشته باشند که این عامل باعث بروز پینه و دیگر مشکلات پوستی مانند انواع قارچ خواهد شد.

درمان پینه و ترک پا
درمان پینه و ترک پا

متخصصان همواره توصیه می‌ کنند که پای خود را خشک نگه دارید و از جوراب های پنبه ای با الیاف طبیعی استفاده کنید، تا بتوانید میزان سایش را کم کرده و سلامت پوست خود را محفوظ بدارید.

اگر بتوانید با همین چند راه حل ساده از پوست پای خود محافظت کنید، هرگز درگیر انجام درمان پینه و ترک پا نخواهید شد و مشکلات جانبی آن را متحمل نمی شوید.

اگر بتوانید روزانه و یا بعد از هر استحمام از کرم های مرطوب کننده مخصوص دست و پا استفاده کنید، رطوبت پوست شما هرگز از بین نمی رود. اگر پوست بتواند رطوبت طبیعی خود را حفظ کند، از بروز مشکلاتی همچون پینه و ترک پا در امان خواهد بود.

استفاده از کرم‌ های مرطوب‌کننده مناسب پا یکی از روش های قطعی برای درمان پینه و ترک پا می باشد، که بهتر است برای پیشگیری از بروز چنین عارضه ای استفاده کنید، و می توانید آن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

اگر برای درمان پینه و ترک پا به مرکز درمانی مراجعه کنید، متخصصان با توجه به شدت و ضخامت پینه ای که بر روی پای شما وجود دارد، راه های درمانی را به شما پیشنهاد می دهند.

یکی از ساده‌ ترین راه هایی که در صورت سفت بودن پینه و ترک پا متخصصان توصیه می کنند، استفاده از آبلیمو می‌ باشد.

اسیدی که در آبلیمو وجود دارد باعث نرم شدن پینه ها میشود و نهایتا شما می توانید آنها را با استفاده از سنگ پا و یا سوهان از بین ببرید.

بهتر است که مقداری آب لیمو را با آب گرم مخلوط کرده و طی مدت چند دقیقه پا های خود را در این محلول قرار دهید و پس از کمی خیس خوردن به راحتی می‌ توانید لایه های پوستی ضخیم شده را بتراشید.

همواره باید بدانید کسانی که بیشترین استعداد را در مورد انواع میخچه، پینه و یا ترک پوستی دارند، می‌ توانند از روغن تراپی استفاده کنند.

یکی از روش‌ های مناسب برای درمان پینه و ترک پا استفاده از روغن هنگام خواب و یا قبل از خواب می باشد.

شما می توانید انواع روغن های گیاهی را در مقادیر بسیار کم روی پای خود مالش داده و اجازه دهید تا روغن کاملاً جذب شود.

چنین فرایندی برای درمان پینه و ترک پا و یا جلوگیری از بروز چنین عارضه ای مناسب خواهد بود.

بسیاری از مراکز درمانی و مراکز زیبایی همواره افراد را تشویق می‌ کنند که به سلامت دست، پا و دیگر نواحی پوست خود اهمیت ویژه‌ ای دهند، روش های مختلف مانند استفاده از ماسک و یا پارافین تراپی گزینه مناسبی برای حفظ سلامت پوست نواحی دست و پا خواهد بود.

معمولا پوست پا برای مدت زمان بیشتری در کفش قرار می گیرند و می‌ تواند در معرض سایش های طولانی مدت باشد که نهایتاً باعث بروز پینه و ترک های پوستی می شود، اگر چنین عارضه ای بر نواحی پوست خود مشاهده می‌ کنید، می‌ توانید به مراکز زیبایی مراجعه کرده و با استفاده از پارافین، ماسک و روغن تراپی مشکلات ایجاد شده را برطرف سازید.

روش های ذکر شده همگی راه حل های مناسبی برای درمان پینه و ترک پا خواهند بود که کمترین عوارض و بهترین نتیجه را برای شما به همراه دارند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

 

شاید این مطالب برایتان جذاب باشد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم