درمانگر زخم
بهبود جای زخم

 

بهبود جای زخم
بهبود جای زخم

حتماً می‌دانید که پوست انسان اولین سیستم دفاعی به شمار می‌ آید و از سایر ارگان‌ های بدن در برابر عوامل آسیب زا، اشیای تیز و برنده و سوزنده محافظت می کند. اما باید بدانید که زخم ها اگر به صورت سطحی در نواحی مختلف پوست ایجاد شوند، طی مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کرده و هرگز آثاری از آنها باقی نمی ماند.

اما اگر زخم های ایجاد شده به صورت عمیق تر باشند و با استفاده از اشیای تیز بر روی بدن ایجاد شوند، ممکن است روند بهبود آنها کند تر بوده و زمان بیشتری افراد را درگیر می کند. همچنین ممکن است بر اثر بیماری‌ های مختلفی مانند دیابت، و یا بروز سلول‌ های سرطانی بدخیم، زخم هایی بروز پیدا کنند که قطعاً روش های بسیار پیچیده تری برای درمان و بهبود آنها استفاده میشود.

توجه داشته باشید که جای زخم عارضه ای ناخوشایند برای افراد به ویژه بانوان به شمار می آید، و پس از بهبود کامل زخم همواره تمایل دارند تا اقدامات لازم برای بهبود جای زخم را انجام دهند. اگر برای بهبود جای زخم به مرکز درمان زخم مراجعه کنید، کارشناسان زخم با توجه به عارضه پیش آمده، روش‌ های درمانی مختلفی را برای شما در پیش می‌ گیرند.

اگر جای‌ زخم بسیار جزئی باشد، قطعاً روش های خانگی می‌ تواند در بهبود آنها تاثیر گذار باشد و دیگر نیازی به صرف هزینه های بیشتر و استفاده از روش‌ های درمانی نخواهید داشت.

در ادامه متن چند مورد از کاربردی ترین روش های خانگی را برای بهبود جای زخم برایتان بازگو خواهیم کرد. اما از روش‌ های دیگری که برای درمان و بهبود جای زخم موثر است، لیزر درمانی می باشد.

متخصصان برای درمان عارضه های گوشتی ناشی از زخم، از لیزر استفاده می‌ کنند که می‌ توانند طی چند جلسه پیوسته و با انجام روش های اصولی گوشت اضافه ناشی از زخم ها را بهبود بخشیده و پوستی زیبا را برای شما به ارمغان آورند.

در موارد دیگر، پزشکان از دارو درمانی استفاده می کنند. اما اگر دارو و کرم های موضعی نهایتاً پاسخگو نبود، متخصصان می‌ توانند از طریق جراحی پلاستیک اقدام به بازسازی پوست نمایند، که می‌ تواند پوست آسیب دیده را از محل زخم جدا کرده و پوستی زیبا و سالم را از دیگر نواحی بدن به صورت پیوند به بخش آسیب‌ دیده انتقال می دهند.

همه روش های مناسب برای بهبود جای زخم با توجه به تشخیص و تجویز پزشکان انجام میشوند و با توجه به عارضه موجود و شدت آن، پزشک تصمیم می‌ گیرد که کدام گزینه برای بهبود جای زخم موثرتر بوده و نهایتا نتیجه مطلوب را حاصل می کند.

درمان خانگی جای زخم

درمان خانگی جای زخم
درمان خانگی جای زخم

بسیاری از افراد تمایل دارند تا برای بهبود عارضه های پوستی از روش‌ های درمانی مناسب و خانگی استفاده کنند، و در صورت شدت عارضه می توانند به مراکز درمانی و پزشک مربوطه مراجعه نمایند.

یکی از موادی که به صورت ارگانیک در اختیار همه افراد قرار می‌ گیرد، زردچوبه می باشد. مصرف زردچوبه هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی گزینه مناسبی برای درمان زخم و بهبود جای زخم می باشد.

توجه داشته باشید که زردچوبه می‌ تواند باعث بند آمدن سریع خون شود، با این حال اگر دچار زخم های عمیق شدید، و خونریزی زیاد را تجربه کرده اید می توانید مقداری زردچوبه را بر زخم خود قرار داده تا از خونریزی شدید جلوگیری نمایید.

همچنین قرار دادن زردچوبه بر روی زخم باعث میشود که زخم ایجاد شده هرگز دچار عفونت نشوند. ماده ‌ای به نام کورکومین که در زردچوبه وجود دارد، به ترمیم و بهبود جای زخم کمک شایانی می‌ کند. اگر هنگام بروز هر گونه زخم از زردچوبه استفاده کنید، در کنار بهبود سریع هرگز جای زخم بر روی پوست شما باقی نخواهد ماند.

اگر مزاج شما با زردچوبه سازگار است، می توانید هر شب مقداری شیر و زردچوبه را مخلوط کرده و بر جای زخم و لکه های ناشی از زخم ها قرار دهید، این کار باعث میشود که در مدت زمان بسیار کوتاهی عارضه ای مانند گوشت اضافه از بین رفته و روند بهبود جای زخم را نیز سرعت می بخشد.

یکی دیگر از مواردی که به راحتی در دسترس همه افراد قرار می گیرد، عسل است. اگر بتوانید عسل طبیعی و ارگانیک را همواره در دسترس داشته باشید، به سلامت شما کمک شایانی خواهد کرد.

مصرف عسل در طول روز باعث میشود که زخم‌ ها و آسیب های پوستی با سرعت بسیار بالایی بهبود پیدا کنند، اما اگر مجبور هستید که زخم خود را سریعاً درمان کنید، می‌ توانید مقداری عسل طبیعی را بر روی زخم قرار داده و شاهد بهبود سریع آن باشید.

عسل می‌ تواند از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و به بسته شدن لایه خارجی زخم کمک شایانی می‌ کند. به طور کلی عسل تاثیر شگفت انگیزی برای پاکسازی و زیبایی پوست دارد.

اگر هر گونه عارضه پوست را تجربه کردید، می‌ توانید از عسل استفاده کرده و مراحل ترمیم پوست را به وضوح مشاهده نمایید. یکی دیگر از روش های درمانی که برای همه افراد مناسب است، ژل طبیعی گیاه آلوورا می باشد.

ژل آلوورا برای مشکلات پوستی مانند خشکی، آسیب های پوستی، خراش و انواع بریدگی کاربرد خواهد داشت، زیرا خاصیت ضد التهابی دارد و اگر برای انواع بریدگی سوختگی و غیره استفاده شود علاوه بر بهبود سریع از باقی ماندن جای زخم جلوگیری می کند.

اما اگر زخم شما کهنه است و تمایل دارید که فرایند بهبود جای زخم را با شیوه ای درست و آسان انجام دهید، قطعاً گیاه آلوورا گزینه مناسب خواهد بود. بسیاری از افراد می دانند که روغن تراپی می‌ تواند به سلامت آنها کمک شایانی نماید.

قطعا روغن هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام تاثیر شگفت انگیزی بر سلامت و زیبایی پوست و مو دارند. اگر دچار عارضه‌ ای مانند جای زخم بر روی پوستتان وجود دارد، لازم است بدانید که روغن تراپی می‌ تواند به بهبود زخم ها کمک شایانی نماید و از باقی ماندن آثار آنها جلوگیری می کند.

در صورت داشتن جای زخم های کهنه می توانید برای بهبود جای زخم از روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام استفاده کنید. در بین انواع روغن‌ ها، روغن درخت چای از جایگاه ویژه‌ ای برخوردار است، این روغن خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدانی دارد و می تواند گزینه مناسبی برای برطرف کردن و بهبود جای زخم باشد.

بهتر است یکی از این روغن های کاربردی را همواره در دسترس داشته باشد تا برای برطرف کردن مشکلات پوستی از آنها استفاده نمایید. یکی از ویتامین هایی که تاثیر مستقیمی بر سلامت پوست دارد، ویتامین ای می باشد.

شما می توانید از ویتامین ای به صورت خوراکی، و یا از روغن ویتامین ای به صورت موضعی استفاده نمایید. در هر صورت ویتامین ای تاثیر مستقیمی بر سلامت پوست و بهبود جای زخم دارد و گزینه ای بسیار مناسب و البته در دسترس برای افراد خواهد بود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم