درمانگر زخم
درمان زخم در منزل

 

درمان زخم در منزل
درمان زخم در منزل

قطعاً پوست ما انسان ها اولین سیستم دفاعی برای جلوگیری از آسیب های مختلف به اندام ها و ارگان های حیاتی می باشد، به همین دلیل است که پوست ممکن است در معرض آسیب های مختلف مانند بریدگی، سوختگی و دیگر عوارض این چنینی قرار بگیرد.

اگر آسیب های ایجاد شده در نواحی مختلف پوست سطحی باشند، شما می توانید در منزل آنها را درمان کرده و با مراقبت کافی از بروز عفونت و تشدید زخم و خونریزی جلوگیری نمایید. زخم‌ ها تنوع بسیار زیاد دارند و با توجه به جراحات ایجاد شده شما می توانید روش های مختلفی را برای بهبود آنها در پیش بگیرید.

اگر زخم شما حالت ساییدگی داشت، می‌ توانید با یک پانسمان ساده و البته استریل، ناحیه مورد نظر را ضدعفونی کرده و سپس پانسمان کنید. البته بهتر است که در فواصل زمانی کوتاه پانسمان را باز کنید و زخم خود را مجدداً تمیز کنید.

معمولا انواع زخم هایی که به صورت ساییدگی به وجود می آیند، بر اثر کشیدن پوست به نواحی زبر و خشک ایجاد میشوند، مانند زمانی که ممکن است بر روی آسفالت زمین خورده و بر روی زانوی شما خراش های نسبتا عمیقی ایجاد میشوند.

معمولاً با از بین رفتن لایه اولی پوست زخم هایی ایجاد میشوند که معمولا خونریزی نداشته و گاها درد های خفیف و یا شدید را به وجود می آورند.

دسته دیگری از زخم ها ممکن است در مواجهه با اشیای تیز و برنده به وجود آیند، توجه داشته باشید که انواع تیغ، کاتر و چاقو های تیز ممکن است باعث بروز بریدگی های عمیق در نواحی مختلف شوند.

اگر زخم شما بیش از ۲۰ دقیقه خونریزی شدیدی داشت، دیگر نمی‌ توانید با درمان های خانگی اقدام به بهبود آن نمایید، و باید حتماً به مراکز درمانی مراجعه کرده و در صورت لزوم پزشکان چند بخیه را برای بهتر شدن زخم بر روی بریدگی قرار می‌ دهند.

هر چه زخم عمیق تر باشد مراقبت از آن دقت و زمان بیشتری می‌ طلبد تا بتوانید بدون ایجاد هرگونه عفونت زخم خود را بهبود ببخشید.

چند راه حل ساده برای درمان زخم در منزل

درمان زخم در منزل
درمان زخم در منزل

با توجه به جراحت ایجاد شده در نواحی مختلف پوست، شما می توانید روش های درمانی را در خانه آغاز کرده و به بهبود زخم های خود کمک شایانی نمایید.

اگر بریدگی شما خونریزی زیادی نداشت، می‌ تواند با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند بتادین نواحی اطراف زخم را تمیز کرده و با استفاده از گاز استریل اقدام به پانسمان نمایید. باید بدانید که از مهم‌ ترین درمان های خانگی می‌ توان به زردچوبه اشاره کرد.

زردچوبه گزینه مناسبی برای بهبود سریع زخم خواهد بود و از باقی ماندن جای زخم جلوگیری می‌ کند. قرار دادن زردچوبه بر روی زخم باعث میشود که خون سریعا دچار انتقاد شود و از خونریزی شدید جلوگیری می‌ کند.

اگر پس از ایجاد هر نوع زخم شما شرایطی را ایجاد کنید که محل زخم شما سریعا ببندد، از بروز عفونت جلوگیری خواهید کرد. باز ماندن زخم عاملی برای جذب میکروب و آلودگی ها خواهد بود، که طی مدت زمان کوتاهی با عفونت های خفیف و شدید مواجه خواهید شد.

یکی دیگر از مواردی که مرحم مناسبی برای درمان انواع زخم است، عسل می باشد. عسل طبیعی گزینه بسیار مناسبی برای بهبود انواع زخم های داخلی و خارجی بدن می باشد.

شما می توانید عسل را هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی مصرف نمایید. اگر عسل را بر روی نواحی زخم قرار دهید، بهبود آن را سرعت بخشیده و از باقیماندن هر گونه برجستگی ناشی از زخم جلوگیری خواهد کرد.

لازم است بدانید که ترکیب عسل، آبلیمو و گلاب گزینه ای مناسب برای از بین بردن لکه های پوست و آثار زخم های کهنه خواهد بود. شما می توانید از این خوراکی معجزه گر علاوه بر بهبود زخم ها، برای درمان دیگر آسیب های پوستی استفاده نمایید.

درمان انواع زخم در منزل

درمان زخم در منزل
درمان زخم در منزل

زمانی که زخم و جراحت بر نواحی مختلف پوست ایجاد میشود، اولین قدم برای بهبود آنها جلوگیری از بروز عفونت می باشد. اگر زخم شما عفونت کند، قطعاً جای آن باقی مانده و پوست شما پس از بهبود به حالت اولیه باز نمی گردد.

اگر هرگونه زخم در نواحی مختلف پوست شما ایجاد شد و تمایل به درمان های خانگی داشتید، بهتر است پس از آنکه از موادی مانند عسل، زردچوبه و یا گیاه آلوورا برای درمان زخم استفاده کردید، از مواد دیگری همچون روغن نارگیل و روغن زیتون برای بهبود جای زخم استفاده نمایید.

البته روغن درخت چای گزینه بسیار مناسبی برای درمان زخم و بهبود جای زخم است. روغن درخت چای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و برای تمام مشکلات پوستی کاربرد خواهد داشت.

اگر روغن درخت چای اصل را در نواحی زخم یا جای زخم قرار دهید، باعث بهبود سریع و از بین رفتن هر نوع عارضه پوستی به ویژه جای زخم خواهد شد. همواره لازم است بدانید که استفاده از روش‌ های درمانی خانگی برای درمان زخم و یا جای زخم معمولا زمان بسیار زیادی را می‌ طلبد تا شما به نتیجه مطلوب برسید.

با این حال اگر روش‌ های درمانی خانگی زخم را برای بهبود زخم و جای زخم در پیش گرفته اید، باید حوصله به خرج داده تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. یکی از ویتامین هایی که تاثیر شگفت انگیزی بر سلامت پوست دارد، ویتامین e می باشد.

اگر هر گونه زخمی در نواحی مختلف پوست شما ایجاد شد، بهتر است که ویتامین e را به صورت روزانه مصرف کرده تا بتوانید به بهبود زخم های خود کمک شایانی نمایید.

مراقبت های لازم از زخم ایجاد شده بر نواحی مختلف پوست

مراقبت های لازم از زخم ایجاد شده بر نواحی مختلف پوست
مراقبت های لازم از زخم ایجاد شده بر نواحی مختلف پوست

لازم است بدانید که زخم ها همیشه بر اثر جراحات و آسیب های فیزیکی به وجود نمی‌ آید. برخی زخم ها ممکن است ناشی از بیماری های مختلف مانند دیابت باشند که باید نسبت به آنها توجه ویژه‌ ای داشته باشید.

معمولا زخم هایی که با ابزار ها و وسایلی که در طول روز با آن سر و کار داریم ایجاد میشوند، افراد می‌ توانند با استفاده از یک ضد عفونی کننده و استفاده از انواع پانسمان استریل به بهبود زخم های خود کمک شایانی نمایند.

اما اگر زخم شما مربوط به بیماری‌ های زمینه‌ ای و داخلی باشد، بهتر است که از کنار آنها به سادگی عبور نکنید و باید برای درمان های عمیق و ریشه‌ ای به مرکز درمان زخم مراجعه نمایید.

گاها می توانید زخم های شدید تر مانند زخم های دیابتی را خود به راحتی در منزل درمان کنید، اما ممکن است اخیرا دوباره عود کرده و با شدت بیشتری شما را درگیر خواهید کرد.

در هر صورت هر نوع زخمی که در نواحی مختلف ایجاد میشود، باید از عوامل بیماری‌ زا و انواع میکروب ها دور بماند، تا از بروز عفونت جلوگیری کرده و روند بهبود آن سریع تر پیش رود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم