درمانگر زخم
درمان زخم های عوارض شیمی درمانی

شیمی درمانی و عوارض احتمالی آن

شیمی درمانی و عوارض احتمالی آن
شیمی درمانی و عوارض احتمالی آن

گاهی اوقات افراد بر اثر عوامل ارثی و یا اکتسابی ممکن است توده های سرطانی خوش خیم و یا بدخیم را تجربه کنند، که با وجود چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم و روش‌ های درمانی مناسب را برای بهبود این عارضه در پیش بگیرند.

لازم است بدانید که شیمی درمانی یکی از راه‌ های قطعی برای درمان توده های سرطانی به شمار می‌ آید که در کنار بهبود این عارضه و از بین بردن توده ها می تواند عوارض جانبی را برای بدن به همراه داشته باشد.

یکی از شایع‌ ترین عوارضی که ضمن انجام فرآیند شیمی درمانی برای افراد به وجود می آید، وجود زخم هایی در نواحی مختلف بدن می باشد.

معمولا این زخم در ناحیه ای بروز پیدا می‌ کنند که اشعه از آن قسمت به توده های سرطانی تابیده میشود که البته این زخم های مزمن با مراقبت‌ های کامل برطرف خواهند شد و اگر به خوبی از آنها مراقبت شود مشکلی برای افراد به همراه نخواهد داشت.

گاهی اوقات علاوه بر محل تابش اشعه در روند شیمی درمانی ممکن است زخم‌ ها در نواحی دیگر بدن بروز پیدا کنند که باید ضمن مراقبت‌ های کاملا اصولی تا بهبود کامل، از آن ها مواظبت کرده و از عوارض بیشتر جلوگیری نمود.

تاثیر فرآیند شیمی درمانی بر نواحی مختلف پوست

درمان زخم های عوارض شیمی درمانی
درمان زخم های عوارض شیمی درمانی

زمانی که شخصی برای درمان توده های سرطانی، شیمی درمانی را آغاز می‌ کند، ممکن است با افزایش تعداد جلسات این فرایند، زخم هایی را در نواحی مختلف بدن تجربه کند که البته با مراقبت کافی می‌ توانند آنها را بهبود داده و از بروز عفونت جلوگیری نمایند.

زمانی که شخصی وارد مرحله شیمی درمانی میشود ممکن است خشکی شدیدی را در نواحی مختلف پوست، مو و ناخن های خود مشاهده نماید که با اتمام فرآیند شیمی درمان این عارضه از بین می‌ رود، اما نکته مهم این است که اگر شخصی با زخم ناشی از شیمی درمانی مواجه شد باید به درستی از آنها مراقبت کرده تا از بروز عفونت و آسیب‌ های دیگر جلوگیری نماید.

شخصی که فرآیند شیمی درمانی را آغاز می‌ کند بهتر است که در صورت بروز خشکی پوست سریعا از کرم‌ های مرطوب‌ کننده استفاده کند زیرا اینکار می تواند عاملی برای آبرسانی پوست باشد و از بروز زخم های متعدد جلوگیری خواهد کرد.

از دیگر عوارض ناشی از شیمی درمانی علاوه بر خشکی پوست می توان به خارش های شدید پوستی اشاره کرد‌. لازم است بدانید که در چنین شرایطی پوست افراد نسبت به البسه های پلاستیکی، نور مستقیم خورشید و هرنوع شوینده های قوی ممکن است حساسیت‌ های بسیار زیادی نشان دهد که با برطرف کردن عوامل حساسیت زا و آسیب رسان می تواند سلامت پوست خود را تضمین کرده و از آسیب‌ های احتمالی جلوگیری نماید.

چند روش مناسب برای مراقبت از پوست و درمان زخم های ناشی از شیمی درمانی

درمان زخم های عوارض شیمی درمانی
درمان زخم های عوارض شیمی درمانی

اگر شخصی ضمن انجام فرآیند شیمی درمانی زخم های متعددی را در نواحی مختلف پوست خود تجربه کرد، می‌ تواند با دریافت راهنمایی و مراقبت‌ های لازم از متخصصان عارضه پیش آمده را بهبود ببخشد.

در قدم اول باید زخم خود را کاملا پاکیزه نگه دارید تا از بروز عفونت جلوگیری کرده و آسیب‌ های احتمالی را نیز به حداقل برسانید.

بهتر است که با وجود چنین زخم هایی در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و در صورت لزوم از ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا خشکی بیش از حد پوست پس از انجام شیمی درمانی نهایتاً منجر به بروز زخم هایی خواهد شد که می تواند محل مناسبی برای رشد آلودگی‌ ها باشد و نهایتاً عفونت را به همراه خواهد داشت.

بهتر است که با وجود زخم های ناشی از شیمی درمانی هنگام استحمام از شوینده‌ های ملایم و بدون عطر استفاده کنید و پس از استحمام سریعا محل زخم را خشک کرده و از تجمع رطوبت جلوگیری نمایید.

همچنین کرم‌ ها و پماد هایی که برای زخم شما تجویز میشوند همگی عواملی هستند که می‌ توانند به بهبود سریع آنها کمک شایانی کنند و نباید از مصرف به موقع آنها غافل شوید.

هیچ گونه کرم مرطوب کننده، عطر و ادکلن را بر روی زخم خود قرار ندهید. استفاده از آب داغ، رفتن به استخر ها و جکوزی ها می تواند عامل موثری برای عدم بهبود زخم های ناشی از شیمی درمانی باشند که نهایتا می توانند با افزایش التهاب و عفونت آسیب های جدیدتر را برای افراد به همراه داشته باشند.

روش های نوین برای درمان زخم های شیمی درمانی

درمان زخم های عوارض شیمی درمانی
درمان زخم های عوارض شیمی درمانی

توجه داشته باشید که در فرآیند شیمی درمانی متخصصان می توانند به طور کامل توده های سرطانی را نابود کنند، اما این فرایند می‌ تواند عوارضی را برای نواحی مختلف بدن به همراه داشته باشد که معمولاً پوست در معرض آسیب‌ های بیشتری قرار می‌ گیرد.

اگر زخم ها به صورت سطحی باشند می‌ توانند با مراقبت های ساده آنها را بهبود بخشیده و آثاری از آنها باقی نخواهد ماند. اما در صورت تشدید زخم‌ ها و عمقی بودن آنها متخصصان روش‌ های مختلف مانند دارو درمانی را برای بهبود آنها در نظر می‌ گیرند و باید بدانید که با توجه به وضعیت زخمی‌ ها و نقطه‌ ای که ایجاد میشود متخصصان روش‌ های مختلفی را برای درمان آنها انجام می دهند.

متخصصان قبل از انجام هر نوع روش مناسب برای درمان زخم ناشی از شیمی درمانی، وضعیت جسمانی افراد را مورد بررسی قرار می‌ دهند، و اگر اشخاص به مشکلاتی مانند دیابت مبتلا نباشند متخصصان می‌ توانند روش‌ های ساده تر و گوناگونی را برای بهبود زخم ها در نظر بگیرند.

اما اگر شخص به دیابت مبتلا باشد قطعاً روش های پیچیده تر و طولانی تری را برای بهبود زخم ها در پیش خواهند گرفت، و افراد باید مراقبت های بیشتری را برای بهبود زخم های خود انجام دهند.

متخصصان ضمن انجام فرآیند های مختلف برای بهبود زخم های ناشی از شیمی درمانی، دارو درمانی را آغاز می‌ کنند و با مصرف آنتی‌ بیوتیک از بروز عفونت در نواحی مختلف جلوگیری خواهند کرد، زیرا اگر زخم ها عفونت کنند قطعاً با خونریزی و درد زیادی همراه خواهند بود و فرایند شیمی درمانی را برای فرد طاقت فرسا خواهند کرد، به همین دلیل متخصصان ضمن انجام شیمی درمانی به افراد توصیه می‌ کنند که نواحی مختلف بدن خود را به صورت کامل معاینه کرده و در صورت بروز کوچکترین زخم، سریعا برای بهبود اقدامات لازم را انجام دهند.

چند نکته مهم در مورد درمان زخم های عوارض شیمی درمانی

درمان زخم های عوارض شیمی درمانی
درمان زخم های عوارض شیمی درمانی

یکی از بهترین و خطرناک ترین بیماری هایی که می تواند سلامت افراد را تهدید کند، توده های سرطانی می باشند. متخصصان با توجه به وضعیت جسمانی افراد و زخم هایی که در نواحی مختلف به وجود می‌ آیند  روش‌ های درمانی مختلفی را برای بهبود آنها در نظر می‌ گیرند که قطعاً شیمی درمانی برای همه افراد گزینه مناسب خواهد بود.

شیمی درمانی یکی از درمان های قوی خواهد بود که می‌ تواند در کنار بهبود توده های سرطانی مشکلات کوچک و بزرگی را برای نواحی مختلف به وجود آورد، و معمولاً پوست در معرض آسیب‌ های جدی‌ تری قرار می گیرد.

معمولا بر اثر شیمی درمانی زخم هایی در نواحی بدن ایجاد میشود که در صورت عدم رسیدگی می تواند آسیب‌ های بیشتری را به همراه داشته باشد که باید هر چه سریع تر به آنها رسیدگی کرده و آسیب پیش آمده را نیز برطرف سازند.

متخصصان با توجه به وضعیت جسمانی افراد، برای درمان زخم ها روش‌ های مختلفی را در نظر می‌ گیرند که در بسیاری از مواقع زخم بهبود پیدا کرده و پس از پایان شیمی درمانی افراد هرگز این زخم‌ ها را تجربه نخواهد کرد.

روند بهبود زخم های عوارض شیمی درمانی و مدت زمان برطرف شدن آنها همگی بستگی به شرایط جسمانی افراد دارد که البته بیماری‌ های زمینه‌ ای در بهبود آنها تاثیر گذار خواهند بود.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم