درمانگر زخم
درمان زخم پس از جراحی

 

نکات مهم در مورد زخم  پس از جراحی
نکات مهم در مورد زخم  پس از جراحی

همواره کارشناسان درمان زخم با بروز مشکلات جسمانی سعی دارند روش های کم خطر و کم عارضه را برای بهبود افراد در پیش بگیرند تا بتوانند بیماری و عارضه پیش آمده را با کمترین عوارض احتمالی درمان نمایند.

اما گاهی اوقات کارشناسان تشخیص می دهند که تنها راه درمان برای به برطرف کردن عوارض پیش آمده جراحی هایی هستند که باید به صورت گسترده و با ایجاد زخم ها و برش های عمیق در نواحی مختلف بدن انجام شوند.

نکته ای که همواره باید بدانید این است که زخم و بریدگی های عمیقی که برای انجام عمل های جراحی در نواحی مختلف بدن ایجاد میشوند، باید طی مراقبت های کاملا اصولی بهبود یابند،

در غیر این صورت می‌ توانند خطرات زیادی را برای افراد به همراه داشته باشند و نهایتاً باعث اثرات منفی و ناخوشایندی بر نتیجه عمل های جراحی شوند.

متخصصان روش های ساده اما کاربردی را برای درمان زخم های مختلف به افراد توصیه می‌ کنند تا بیماران بتوانند پس از انجام جراحی، از زخم های خود مراقبت کرده و از عوارض مختلفی مانند تشدید زخم، عفونت‌ ها و آسیب‌ های جدی جلوگیری نمایند.

لازم است بدانید که مراقبت از عضو آسیب دیده کاملاً مهم و حیاتی خواهد بود زیرا می‌ تواند در نتیجه عمل تاثیرگذار باشد.

همواره لازم است باید بدانید که زخم و جراحت ایجاد شده در نواحی مختلف پوست، اهمیت ویژه‌ ای دارد و در صورت عدم رسیدگی می تواند نتیجه عمل را کاملاً معکوس کرده و روند درمان و بهبود را به تاخیر بیاندازد.

و یا نهایتاً باعث بروز بیماری ها و آسیب های جدیدی میشود و افرار باید روش‌ های درمانی سخت و پیچیده تری را برای درمان آن در پیش بگیریند‌.

با این حال توجه داشته باشید که درمان زخم جراحی به اندازه کلیه مراحل جراحی و درمان عوارض موجود، از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است.

عوامل بروز عفونت در زخم های جراحی

درمان زخم پس از جراحی
درمان زخم پس از جراحی

کارشناسان همواره توصیه می‌ کنند که هر نوع بریدگی و خراش در نواحی مختلف پوست می تواند مستعد بروز عفونت و آسیب های دیگری باشد که همواره با رسیدگی درست می توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید.

گاها زخم های جراحی به دلیل عمیق تر بودن ممکن است زمان بیشتری برای بهبود کامل نیاز داشته باشند، به همین دلیل در فاصله بهبود زخم ها باید به درستی از آنها مراقبت کرده و از بروز عفونت جلوگیری نمایید.

ممکن است افراد پس از انجام جراحی در محیط‌ های آلوده قرار بگیرند که این امر می‌ تواند باعث جذب انواع میکروب ها توسط زخم شده و نهایتاً عفونت‌ را به همراه داشته باشد و می تواند مشکلات متعددی را برای افراد به وجود آورد.

از دیگر عواملی که می‌ تواند خطر ایجاد عفونت زخم جراحی را افزایش دهد، می‌ توان به بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند دیابت اشاره کرد. توجه داشته باشید که دیگر عوامل مانند سیگار کشیدن و اضافه وزن نیز می‌ توانند بر عفونت زخم های جراحی تاثیر شایانی داشته باشند که همواره با ترک چنین عواملی و بهبود و کنترل دیابت می‌ توان از چنین عارضه ای جلوگیری نمود.

متخصصان همواره تاکید می‌ کنند که بیمار پس از انجام جراحی باز باید در محیط استریل قرار بگیرد در غیر این صورت زخم ایجاد شده بر اثر جراحی دچار عفونت شده و آسیب‌ های دیگر را برای بیمار به‌ همراه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که محل زخم باید به طور مرتب ضد عفونی شود و پانسمان آن تعویض گردد تا از بروز مشکلات مختلف مانند عفونت جلوگیری شود.

علائم عفونت زخم پس از جراحی

علائم عفونت زخم پس از جراحی
علائم عفونت زخم پس از جراحی

اگر در زخمی که پس از جراحی در نواحی مختلف پوست ایجاد می شود هیچ گونه احساس درد، سوزش و التهاب نداشته باشید، می توانید اطمینان داشته باشید که زخم شما در سلامت کامل می باشد و با مراقبت های اصولی و انجام روتین توصیه شده توسط پزشک می‌ توانید بهبود آن را سرعت بخشید.

اما اگر محل جراحی و قسمتی که زخم ایجاد شده است دردناک باشد، باید به وجود عفونت شک کرده و اقدامات لازم را برای بررسی بیشتر انجام دهید.

دیگر علائم مانند قرمزی و التهاب همگی نشان‌ دهنده بروز عفونت در زخم خواهد بود که باید با توجه به تجویز پزشک اقدامات لازم از جمله دارو درمان آغاز گردد.

اگر از زخم شما ترشحات چرکی خارج می شود، و یا احساس می کنید محل زخم بوی نامطبوعی دارد، باید بدانید که زخم عفونت کرده و ممکن است آسیب‌ های مختلف مانند تب را برای شما به وجود آورد.

عفونت در محل زخم جراحی می‌ تواند خطرات زیادی برای افراد به همراه داشته باشد که باید هرچه سریع تر و به محض وقوع چنین عارضه ای اقدامات لازم را برای درمان انجام دهید.

روش های مناسب برای درمان زخم بعد از جراحی

درمان زخم پس از جراحی
درمان زخم پس از جراحی

هر گونه زخم بر روی بدن باید با سرعت بسیار بالای بهبود پیدا کند، اما گاهی‌اوقات با توجه به شرایط جسمانی و بیماری‌ های زمینه‌ ای که افراد دارند، ممکن است بهبود زخم های آنها با تأخیر مواجه شود که البته باید با مراقبت‌ های کاملاً اصولی از زخم های خود محافظت کنند تا به بهبود کامل برسند.

لازم است بدانید که زخم‌ های جراحی معمولا عمق بیشتری دارند و باید از آنها به درستی مراقبت کرده تا زمانی که لایه‌ های مختلف کاملاً جوش بخورند‌. توجه داشته باشید که هرگونه برش و زخم در نواحی مختلف پوست محل مناسبی برای تجمع میکروب ها و آلودگی ها خواهد بود که به دنبال آن عفونت بروز پیدا می‌ کند و درد و احساس ناخوشایندی را برای افراد به همراه خواهد داشت.

عفونت اگر در بدن ماندگار باشد، می‌ تواند دیگر اندام‌ های حیاتی بدن را آلوده کرده و مشکلات جدی تری را وجود می آورد. در هر صورت باید بدانید که متخصصان روش های بسیار ساده اما کاربردی را برای بهبود و درمان زخم پس از جراحی را به شما آموزش می دهند تا بتوانید با چند مراقبت ساده روند بهبود زخم ها را سرعت بخشیده و طی مدت زمان کوتاه به طور کامل برطرف خواهد شد.

کارشناسان همواره توصیه می‌ کنند که زخم‌ های خود را با استفاده از مواد ضد عفونی‌ کننده پاکسازی کنید، پانسمان را طی مدت مشخص شده تعویض کرده و از برخورد مایعات مختلف مانند آب و انواع شوینده به زخم باز جلوگیری کنید.

بهتر است که هرگونه عوامل بیماری زا، میکروب‌ها و آلودگی را از زخم های خود دور نگه دارید و به طور مرتب توصیه پزشک را انجام دهید. گاها ممکن است پزشکان با توجه به شرایط جسمانی افراد دارو های مختلفی مانند آنتی بیوتیک ها و دارو های ضد التهاب را برای بیمار تجویز کنند که باید طبق گفته پزشک در فواصل زمانی معین شده و در مقدار مشخص آنها را مصرف کنید تا از بروز عفونت در زخم پس از جراحی جلوگیری نمایید.

این گونه می توانید طی مدت زمان بسیار کوتاه زخم های خود را بهبود بخشیده و از عوارض و آسیب‌ های جانبی جلوگیری نمایید. کارشناسان با توجه به عمق زخمی که برای انجام جراحی در نواحی مختلف بدن ایجاد می کنند،

تشخیص می دهند که آیا زخم بخیه نیاز دارد یا می‌ تواند طی مدت زمان کوتاهی به راحتی ترمیم شده و برطرف شود. باید بدانید که اگر در قسمت های عمقی زخم، پزشکان بخیه‌ هایی را ایجاد کنند، قطعاً بخیه ها جذبی بوده که طی مدت زمان کوتاهی خود به خود جذب میشوند، اما برخی دیگر از بخیه ها که در سطح پوست زده میشوند،

محکم تر بوده و با فشار بیشتری دو لایه پوست را بر روی یکدیگر قرار می دهند. اگر بخیه ای در قسمت های مختلف پوست شما وجود دارد باید با استفاده از روش های مناسب زخم خود را همواره پاکیزه نگه دارید تا قسمت آسیب دیده محل مناسبی برای تجمع آلودگی‌ ها نباشد.

بهتر است که به گفته پزشکان در زمان مقرر بخیه را کشیده و همچنان مراقبت های لازم را به طور پیوسته انجام دهید. اگر در روند بهبود زخم و انجام مراقبت‌ های لازم کوتاهی نکنید، زخم ایجاد شده بر اثر جراحی به سرعت بهبود پیدا می‌ کند و هیچگونه آثاری از آن بر روی پوست شما باقی نخواهد ماند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم