درمانگر زخم
مراحل درمان زخم های رادیوتراپی
درمان زخم های رادیوتراپی
درمان زخم های رادیوتراپی

در مورد زخم های ناشی از فرآیند های رادیوتراپی

بسیاری از بیماری‌ ها مانند انواع سرطان، روش‌ های درمانی مختلفی دارند که یکی از شایع ترین آنها رادیو تراپی می باشد. لازم است بدانید کسانی که تحت درمان با فرایند رادیو تراپی قرار می گیرند، ممکن است بر اثر تابش مستقیم اشعه عوارضی را نیز در نواحی مختلف بروز دهند که قطعاً یکی از شایع ترین آنها زخم هایی هستند که در بافت‌ های آسیب‌ دیده و در قسمت هایی از بدن ایجاد میشوند که در معرض اشعه قرار می‌ گیرند.

باید بدانید که پرتو درمانی با توجه به اینکه روشی مناسبی برای درمان مشکلات مختلف مانند سرطان است، اما می تواند باعث آسیب به نواحی مختلف پوست شود.

قطعاً فرایند ترمیم زخم های حاصل از رادیوتراپی زمان بر است و باید هر چه سریع تر به آنها رسیدگی شود.

درمان زخم های رادیوتراپی
درمان زخم های رادیوتراپی

اگر زخم ها درمان نشوند می‌ توانند برای افراد درد، عفونت و ناراحتی‌ های زیادی به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید که پوست ناحیه ای که مورد رادیوتراپی قرار می گیرد، بسیار حساس است که اگر در معرض اشعه قرار بگیرد ممکن است دچار سوختگی و زخم های ریز و درشت شود که ترمیم آنها کمی زمان بر می باشد.

در هر صورت مرکز درمانی، و پزشکانی که در زمینه پوست فعالیت می‌ کنند روش‌ های مختلفی برای درمان زخم های رادیوتراپی به مراجعین ارائه می‌ کنند که می‌ توانند در زمان کوتاه و با کمترین هزینه نتیجه مطلوب را حاصل گردانند.

درمان زخم های رادیوتراپی را می‌ توان حین انجام رادیوتراپی و یا پس از اتمام این روش درمانی آغاز نمود.

در هر صورت باید بدانید که زخم باید هر چه سریع تر درمان شوند و اگر به حالت تازه باقی بماند، در مواجهه با هوا، آب و دیگر مایعات و انواع شوینده‌ ها دچار عفونت های بسیار شدیدی خواهد شد که می‌ تواند عوارض زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد.

وجود زخم در نواحی مختلف بدن برای افرادی که دچار دیابت هستند امری خطرناک بشمار می‌ آید و باید هرچه سریع تر برای بهبود آنها اقدام نمایند.

روش های مناسب برای درمان زخم های رادیوتراپی

مراحل درمان زخم های رادیوتراپی
مراحل درمان زخم های رادیوتراپی

یکی از مهم‌ ترین مسائلی که برای بیمارانی که تحت درمان با روش رادیو تراپی قرار می‌ گیرد، زخم‌ هایی هستند که می‌ توانند در محل درمان بروز پیدا کنند.

زمانی که متخصصان برای درمان بیماری‌ های مختلف مانند سرطان از فرآیند رادیوتراپی استفاده می‌ کنند، به بیماران توصیه می‌ کنند که برای نواحی مختلف پوست خود روش های مناسبی را برای پیشگیری از انواع زخم آغاز نمایند.

اشعه ای که طی فرایند رادیوتراپی به سلول‌ های سرطانی تابیده میشود، قابلیت تشخیص سلول‌ های سالم و سرطانی را ندارد و ممکن است در مسیر انجام رادیوتراپی، سلول های سالم نیز در معرض اشعه قرار بگیرند و مشکلات پوستی خفیف یا خشکی بسیار شدید نیز در این منطقه رخ می‌ دهد.

خشکی بسیار زیاد پوست باعث میشود که زخم‌ های عمیق و عفونی در نواحی تحت درمان بروز پیدا کنند که باید هرچه سریع تر برای پیشگیری و یا درمان آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

زخم هایی که بر اثر رادیوتراپی ایجاد میشوند معمولاً ملتهب هستند و عفونی میشوند، اما اگر برای درمان این عارضه به پزشک متخصص مراجعه کنید، ابتدا زخم شما را مورد بررسی قرار می‌ دهد و با توجه به شدت و میزان عفونتی که دارد راه درمان مناسب را برای آن در پیش می‌ گیرد.

روش های مناسب برای درمان زخم های رادیوتراپی
روش های مناسب برای درمان زخم های رادیوتراپی

باید بدانید پوستی که در معرض رادیو تراپی قرار می‌ گیرد باید مرتباً مرطوب شود تا بتواند سلامت خود را حفظ کرده و از آسیب‌ های بیشتر جلوگیری نماید. یکی از روش های بسیار موثر برای درمان زخم های رادیوتراپی پانسمان های نوین زخم می‌ باشند.

پانسمان نوین زخم، نوعی پانسمان است که می‌ تواند روند بهبود زخم را تا حد بسیار زیادی سرعت ببخشد و البته از بروز عفونت و اگزما در ناحیه زخم جلوگیری می کند، شما باید پانسمان های نوین را طی مدت زمان مشخص شده از طرف پزشک تعویض کنید و ناحیه زخم شده را همواره ضد عفونی کرده تا بتوانید به بهبود آن کمک شایانی نمایید.

لازم است بدانید اشعه ای که در روند رادیوتراپی ساطع میشود، بسیار قدرتمند است و می‌ تواند برای نابودی و یا کوچک کردن تومور ها گزینه مناسبی باشد.

این روش درمانی نیز مانند دیگر روش‌ ها ممکن است عوارضی را برای افراد به همراه داشته باشد که معمولا به شکل عوارض پوستی نمایان میشود. روش‌ های مختلفی برای درمان مشکلات پوستی، زخم ها و سوختگی های ناشی از رادیوتراپی وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به پزشک مربوطه روش های ساده را برای پیشگیری و نهایتاً برای درمان انجام دهید.

بهتر است پیش از انجام رادیوتراپی پوست خود را مرطوب کنید و پس از انجام چنین درمانی، از آبرسان های بسیار قوی استفاده نمایید تا بتوانید پوست خود را از خشکی بیش از حد نجات دهید.

اگر پوست شما در حالت خشک باقی بماند طی مدت زمان کوتاهی دچار زخم های عمیق و یا سطحی خواهد شد که می‌ تواند آسیب‌ ها و دردسر های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد، البته استفاده از کرم های موضعی و درمانی که توسط پزشک تجویز میشود می‌ تواند روند بهبود خشکی و زخم های پوست را سرعت ببخشد.

حتماً باید زخم های ناشی از درمان رادیوتراپی را جدی بگیرید زیرا خود می‌ تواند عاملی برای بروز بیماری های دیگر باشد.

عوارض رادیوتراپی

عوارض احتمالی فرایند رادیوتراپی
عوارض احتمالی فرایند رادیوتراپی

یکی از شایع‌ ترین عوارضی که ممکن است حین و بعد از انجام رادیوتراپی برای افراد به وجود آید، علاوه خستگی و ریزش مو می‌ توان به مشکلات پوستی در نواحی مختلف بدن اشاره کرد.

متخصصان همواره می دانند که با انجام رادیوتراپی ممکن است در ناحیه درمان زخم های مختلفی ایجاد شود به همین دلیل به بیماران توصیه می کنند که روش های مناسب را برای پیشگیری و درمان انجام دهند. کلیه کسانی که تحت درمان با رادیوتراپی قرار می گیرند، می دانند که زخم‌ های ناشی از رادیوتراپی کاملاً شایع و معمول می باشند اما مشخص نمیشود که این زخم ها علاوه بر محل درمان در چه قسمت های دیگری بروز پیدا می کنند.

به همین دلیل بهتر است که هنگام استفاده از روش درمانی رادیوتراپی با متخصص پوست در ارتباط باشید و به محض مشاهده هر نوع زخم کوچک، اگزما و یا دیگر عارضه های پوستی کارشناس زخم مراجعه نمایید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم