درمانگر زخم
زخم ناشی از شیمی درمانی

 

عوارض زخم ناشی از رادیوتراپی
عوارض زخم ناشی از رادیوتراپی

بسیاری از بیماری‌ های خطرناک مانند انواع سرطان، زمانی که در نواحی مختلف بدن بروز پیدا می‌ کنند، با روش‌ های درمانی سخت‌ تر و پیشرفته تری رشد آنها مهار شده تا زمانی که رشد آنها به طور کامل متوقف شود.

تومور ها در دسته خوش خیم و بدخیم در نواحی مختلف بدن بروز پیدا می‌ کنند که معمولاً درمان تومور های بدخیم از حساسیت و دقت بیشتری برخوردار خواهد بود و فرایند هایی مانند رادیو تراپی و شیمی ‌درمانی بهترین روش برای درمان انواع تومور های سرطانی می باشند، زیرا می‌ توانند نتیجه مطلوب را طی مدت زمان مناسب حاصل نمایند.

باید بدانید که روش‌ های درمانی سنگین مانند رادیو تراپی و شیمی درمانی ممکن است عوارضی را برای افراد به همراه داشته باشد که از بارز ترین و مشهود ترین آنها می‌ توان به زخم های ناشی از رادیو تراپی و شیمی درمانی اشاره کرد.

همواره توجه داشته باشید زخمی که بر اثر رادیو تراپی و شیمی درمانی بر نواحی مختلف پوست ایجاد میشود، در شمار زخم های مزمن قرار می‌ گیرد که معمولاً طول درمان آنها بیشتر بوده و با زخم های عادی تفاوت های چشمگیری دارند.

هنگامی برای انجام رادیو تراپی و شیمی درمانی به مراکز مربوطه مراجعه می‌ کنید، کارشناسان با استفاده از اشعه های مخصوص سعی دارند که تومور های ایجاد شده را مهار نمایند.

زمانی که اشعه بر نواحی مختلف بدن تابیده میشود، ممکن است در همان قسمت به مرور زمان زخم هایی ایجاد شوند که ناشی از خشکی بیش از حد پوست خواهند بود.

در هر صورت وقتی که پوست در معرض اشعه رادیو تراپی و شیمی درمانی قرار می‌ گیرد، به دلیل خشکی پوست زخم های عمیقی ایجاد میشوند که به عنوان زخم‌ های مزمن شناخته خواهند شد، که باید روش ‌های درمانی مناسب برای آنها در پیش گرفته شود.

لازم است بدانید که زخم های ناشی از رادیوتراپی و شیمی ‌درمانی تنها در محل تابش اشعه بروز پیدا نمی‌ کنند و ممکن است در دیگر نواحی بدن به مرور زمان ایجاد شده و مشکلات حاد تری را در صورت عدم درمان برای افراد به همراه خواهند داشت.

قطعا زخم های ناشی از رادیو تراپی و شیمی‌ درمانی زخمی هایی هستند که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد و در صورت مشاهده آنها باید سریعاً به پزشک مربوطه مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای پیشگیری از تشدید زخم و درمان آنها در پیش گرفت.

عوارض ناشی از شیمی درمانی و رادیوتراپی بر پوست

عوارض ناشی از شیمی درمانی و رادیوتراپی بر پوست
عوارض ناشی از شیمی درمانی و رادیوتراپی بر پوست

لازم است بدانید که شیمی درمانی و پرتو درمانی یکی از مهمترین روش‌ های درمانی برای افراد مبتلا به انواع سرطان به شمار می‌ آیند و تنها راه حل مناسب برای درمان توده های سرطانی خواهند بود.

اما باید بدانید تابش اشعه های مستقیم یا تزریق داروهای گوناگون می توانند ابتدا پوست را هدف قرار داده و آسیب‌ هایی را برای آن به وجود آورند.

در فرآیند شیمی درمانی ابتدا پوست، مو و ناخن ها آسیب های جدی می‌ بینند که قطعاً پس از اتمام دوره درمان به حالت اولیه بازگشته و پوست، مو و ناخن زیبا و سالم جایگزین آن خواهد شد.

شکنندگی ناخن ها و یا ریزش مو بازگشت دوباره دارد اما آسیب های پوستی مانند زخم های ناشی از پرتو درمانی و رادیو تراپی بر روی پوست می توانند خطرناک باشند و مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورند.

زمانی که زخم های مزمن، بر اثر رادیو تراپی و شیمی درمانی بر روی پوست به وجود می‌ آیند، افراد مشکلات و محدودیت زیادی را متحمل خواهند شد. البته این زخم ها با درد، خونریزی، التهاب و نهایتاً عفونت همراه خواهند بود.

توجه داشته باشید که به محض بروز هرگونه زخم در نواحی مختلف بدن باید به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای درمان و پیشگیری از بروز عفونت انجام دهید.

یکی از شایع‌ ترین عوارض ناشی از درمان رادیو تراپی و شیمی درمانی زخم های مزمن ایجاد شده در نواحی مختلف پوست خواهد بود، به همین علت پزشکان توصیه می‌ کنند که هنگام انجام فرآیند های درمانی برای بهبود سرطان، بهتر است که روش‌ های مناسب را برای سالم نگه داشتن پوست انجام دهید، زیرا قطعاً خشکی، تحریک‌ پذیری و سوزش از عوارض شایع درمان‌ های رادیو تراپی و شیمی ‌درمانی خواهند بود.

حتماً باید از بروز خشکی های بیش از حد جلوگیری نمایید، با این روش می توانید هرگونه زخم، درد و عفونی های احتمالی را به حداقل برسانید.

مراقبت های پوستی برای جلوگیری از زخم ناشی از رادیوتراپی و شیمی درمانی

مراقبت های پوستی
مراقبت های پوستی

کارشناسان و پزشکانی که روش های مختلفی همچون شیمی‌ درمانی و رادیوتراپی را برای افراد انجام می‌ دهند، به آنها توصیه می کنند که از سلامت پوست خود غافل نشوند، زیرا پوست آنها به دلیل خشکی و سوزش و تحریک پذیری زیاد بسیار آسیب پذیر خواهد بود، به همین دلیل آنها توصیه می‌ کنند که همواره پوست خود را پاکیزه نگه دارند تا از بروز مشکلات متعدد جلوگیری نمایند.

چنین افرادی بهتر است تایم حمام کردن خود را تا حد ممکن کاهش دهند و از آب سرد و آب بسیار داغ استفاده نکنند.

در چنین شرایطی باید از انواع شوینده‌ ها، شامپو و صابون های ملایم و فاقد عطر استفاده نمایند.

البته بهتر است که هنگام خشک کردن سایر قسمت‌ های بدن از حوله های زبر استفاده نکنند و حتما از حوله های نرم و لطیف برای برطرف کردن رطوبت پوست استفاده نمایند.

همچنین بهتر است که برای همه نواحی مختلف بدن از کرم‌ ها و پماد های مرطوب کننده و آبرسان استفاده نمایید، تا بتوانید تا حد مطلوب سلامت پوست خود را حفظ کنید. از طرف دیگر باید بدانید که پس از استفاده از هر نوع شوینده و هر بار شستشوی دست ها بهتر است از کرم‌ های مرطوب‌ کننده استفاده نمایید و انواع ادکلن و الکل را به دست و دیگر قسمت‌ های پوست خود مستقیم اسپری نکنید.

قطعا در طول درمان انواع سرطان، پوست شما بسیار آسیب پذیر میشود، پس بهتر است که از وان حمام، جکوزی و فضا هایی مانند استخر ها استفاده نکنید، زیرا هر نوع زخمی بسیار کوچک هم می‌ تواند به زخمی بزرگ تبدبل شده و عفونت های سخت و سنگین را برای شما به همراه داشته باشد‌.

کارشناسان همواره توصیه می‌ کنند افرادی که تحت درمان هستند بهتر است که همواره برای خروج از منزل از ضد آفتاب های مناسب استفاده کنند و هر دو ساعت آن را تمدید نمایید، همچنین تاکید دارند که از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و در صورت لزوم از لباس های آستین دار و کلاه نقاب دار استفاده نمایید.

در صورت خارش پوست بهتر است که پوست خود را با اجسام تیز مانند ناخن بیشتر تحریک نکنید، و در چنین شرایط کرم های مرطوب کننده و آبرسان گزینه مناسبی برای کاهش التهاب و خارش پوست هستند.

بهبود زخم ناشی از شیمی درمانی

بهبود زخم ناشی از شیمی درمانی
بهبود زخم ناشی از شیمی درمانی

اگر بر اثر انجام روش‌ های درمانی مانند رادیوتراپی و شیمی درمانی احساس کردید که زخم های کوچک و بزرگی در نواحی مختلف بدنتان ایجاد میشوند، باید هر چه سریع‌ تر به آنها رسیدگی کرده و از پیشروی‌ و تشدید آنها جلوگیری نمایید.

متخصصان روش‌ های درمانی مناسبی را در حین انجام پرتو درمانی و شیمی‌ درمانی برای افراد در نظر می‌ گیرند اما باید بدانید که پس از اتمام دوره های درمانی شما می توانید با مراقبت های درست و اصولی و طی مدت زمان کوتاه سلامت و شادابی پوست خود را بازگردانید.

خشکی پوست، آسیب های مختلف و انواع ترک از عوارض درمان های سنگین برای برطرف کردن توده های سرطانی می باشند، اما شما می توانید طی مدت زمان کوتاه و با مراقبت‌ های درست سلامت و شفافیت پوست خود را بازگردانید.

کارشناسان توصیه می‌ کنند که در کنار استفاده از انواع ضد آفتاب، از کرم های مرطوب کننده و آبرسان های قوی هم استفاده نمایید.

همچنین باید بدانید که در کنار چنین محصولاتی بهتر است رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و انواع ویتامین ها به ویژه ویتامین e و آنتی‌ اکسیدان را به طور مرتب مصرف نمایید. مصرف چنین ویتامین هایی می تواند در کوتاه مدت سلامت و شادابی پوست شما را بازگرداند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با مرکز درمان زخم

پیج اینستاگرام مرکز درمان زخم

کانال آپارات مرکز درمان زخم

کانال نماشا مرکز درمان زخم

———————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس مستقیم